Opis liścia dębu szypułkowego

Pobierz

Osiągają 5-18 cm długości (średnio 11-12 cm) i szerokość 2,5-12 cm (średnio 6-7 cm).. Rośnie stosunkowo szybko, rocznie przyrasta o około 80 cm.. Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii ) oraz południowo-wschodniej Azji .. Otóż liście tego drzewa w zarysie są odwrotnie jajowate i bardzo regularnie klapowane.. Liście na gałęzi ułożone są skrętolegle.Liść dębu szypułkowego ma wcinaną blaszkę i zaokrąglone klapy.. Liść posiada 4-7 par nieregularnych zaokrąglonych elementów na brzegach.. Jesienią przybierają różne kolory od żółtego, przez odcienie zieleni, pomarańczu, czerwieni, aż do bordowego.. Zdjęcia - galeria.. Nerw główny i ogonek są żółtawe.. Dąb szypułkowy rośnie w Azji Zachodniej i w Europie.. Są barwy zielonej i błyszczącej, która jesienią przebarwia się na żółto i brązowo.. Jest stosowana również w przypadku hemoroidów.. U nasady mają kształt sercowaty i zaopatrzone są w krótkie ogonki nieprzekraczające 7 mm.. U nasady blaszki znajdują się charakterystyczne 'uszka'.. Jest to surowiec typowo garbnikowy.liście dębu szypułkowego i bezszypułkowego - pomysły, inspiracje z homebook .. Warto wiedzieć: W stanie bezlistnym rozpoznajemy ten gatunek po długim prostym pniu sięgającym daleko w głąb korony.. Liść dębu bezszypułkowego ma kształt zbliżony do liścia dębu szypułkowego - jest podobnie klapowany.Opis produktu Dąb - Liść (Folium Quercus) Surowiec leczniczy pochodzący od dębu szypułkowego..

Blaszka liścia jest skórzasta i naga.

Pochodzenie: Głównie USA.Zasady odnawiania dębu szypułkowego omówiono przy charakterystyce dębu bezszypułkowego.. 'Posnania' - odmiana dębu szypułkowego dorastająca do 10 m wysokości, z charakterystycznymi liśćmi, głęboko powcinanymi i bardzo długimi.. Liście są skórzaste, nagie (od spodu mogą jednak się zdarzać pojedyncze włoski), ciemnozielone z lekko szarozielonym odcieniem.Quercus wolgensis Gand.. Osiągają długość od 5 do 18 cm i szerokości 2,5-12 cm.. Dębowe samosiewy wytrzymują ocienienie drzewostanu macierzystego w ciągu 2—3 lat, później łodygi ich zasychają.Z kolei kora dębu może być dodawana do kąpieli.. Posiadają po 4-7 nieregularnych, zaokrąglonych klap.. Część liści pozostaje na zimę na drzewie.Opis liści również ma dużo wspólnego z tym, jak wygląda podobny do niego gatunek szypułkowy.. Źródło: Jaworski A. Niedojrzałe żołędzie są zielone, a gdy dojrzeją brązowe.Niemal siedzące liście dębu szypułkowego posiadają łagodnie wycięte, głębokie i mocno niesymetryczne klapy.. Ma właściwości zbliżone do kory.. Ma ona właściwości hamujące potliwość.. Nerwy boczne dochodzą do klap i zatok (wcięć pomiędzy klapami).. W stosunku do światła ma duże wymagania, jest więc gatunkiem światłożądnym.. Klapy ostro ząbkowane na szczycie.. Dąb szypułkowy ( Quercus robur L.) - gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych ( Fagaceae )..

Klapy są największe w okolicy środka liścia.

Mierzy przeważnie około 5-18 cm długości, przy czym szerokość dochodzi do 12 cm.. Dąb ( Quercus L.) - rodzaj drzew i krzewów z rodziny bukowatych ( Fagaceae ).. Ich barwa jest ciemnozielona, a kształt - jajowaty.. Są one osadzone po kilka na długich szypułkach.. Nerwy liściowe dochodzą do końców klap i zatok między klapami.Liście dębu szypułkowego są blaszkowate, odwrotnie jajowate, ciemnozielone, przy ogonku mają charakterystyczne "uszka".. Osadzony na bardzo krótkim ogonku liściowym, ma u nasady blaszki charakterystyczne "uszka".. Masa: 100 g. Kora dębu - Cortex Querci pochodzi z dębu szypułkowego - Quercus robur Linne lub z dębu bezszypułkowego - Quercus petraea (Mattuschka) Lieblein, z rodziny bukowatych - Fagaceae.Dąb bezszypułkowy występuje w Europie.. Liście dębu szypułkowego są w zarysie odwrotnie jajowate i krótkoogonkowe, u nasady sercowate, z wyraźnymi uszkami.. Zobacz w Wikiźródłach hasło Dąb w Encyklopedii staropolskiej.. Ciekawostka: Drewno dębu szypułkowego należy do najbardziej poszukiwanych surowców drzewnych rodzimego pochodzenia .Jest krzyżówką dębu kaukaskiego (Q. macranthera) i dębu szypułkowego 'Fastigiata'.. Kwiaty.. Dąb kwiaty fot. M.W.Liście są odwrotnie jajowate, klapowane, długoogonkowe (w odróżnieniu od dębu szypułkowego) zwykle klinowate u nasady, ciemnozielone, od dołu nieco jaśniejsze..

Często tworzą więcej niż jeden pień.Hej potrzebuje opisu liścia dębu :D:D .

gorzki, kwaśny, ściągający.. Nasada liści jest klinowata, a ich ogonek dosyć długi.Liście dębu szypułkowego mają średnio 10 cm długości i charakterystyczne uszka na nasadzie.. Występuje naturalnie w niemal całej Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii ), na Kaukazie oraz w Azji Zachodniej.Liście dębu szypułkowego są blaszkowate, odwrotnie jajowate, ciemnozielone, przy ogonku mają charakterystyczne "uszka".. Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.Rzucające się w oczy różnice, pomiędzy liśćmi dębu szypułkowego i bezszypułkowego, to "uszka" u nasady liścia dębu szypułkowego, przy krótkim ogonku liściowym, natomiast dłuższy ogonek i zbiegająca po nim blaszka - u liścia dębu beszypułkowego.. Elementy haftu z motywami ptactwa łownego i charakterystycznego liścia dębu sprawiają , .. Liść Monstera-Panel ścienny drewniany dąb naturalny Opis produktu Nietuzinkowa dekoracja na ścianę z bardzo modnym motywem liścia monstera.. Występuje w Europie i na Kaukazie.. Po 10 latach uprawy drzewa osiągają około 8 metrów wysokości.. Kwiaty tego dębu są rozdzielnopłciowe.Dąb szypułkowy.. Brzegi liści są klapowane, a powierzchnia skórzasta i naga, rzadko występują na niej włoski.Najkrótszy okres wegetacji dla dębu szypułkowego wynosi 130—140 dni..

W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego .Szczególnie piękne są liście dębu czerwonego.

Znosi ocienienie tylko we wczesnej młodości.. Owoce drobne, półkuliste do 2 cm, w 1/3 otoczone miseczką, rosną na krótkich szypułkach.. Należy do niego ok. 460 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach .Cechy: Drzewo do 25 m wysokości.. Żołędzie osiągają maksymalnie do około 3 cm długości i częściowo osadzone są w miseczce.. Liść dębu - zastosowanie.. Dąb szypułkowy ( Quercus robur L. ) - gatunek typowy dla rodzaju dąb obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych ( Fagaceae ).. Liście d. bezszypułkowego mają dłuższe (1-3cm) ogonki, a ich klapy są płytsze i bardziej symetryczne niż u dębu szypułkowego.. Na wierzchołku blaszka jest zaokrąglona lub nawet wycięta, a u nasady uszkowata.Odwrócony jajowaty kształt - często można się spotkać z takim opisem liścia dębu szypułkowego.. Liście na gałązce można delikatnie przyprasować żelazkiem i wtedy taka gałązka ładnie prezentuje się w dużym wazonie jako suszka.Ogonki są dłuższe niż u dębu szypułkowego, a unerwienie liścia dochodzi tylko do klap.. Liść dębu-wiosną ;intensywnie zielony,wygląd niby rozłożonej dłoni,zwężany do dołu po środku widoczna linia,żyłka niby grzbiet od którego odchodzą cieńsze nieregulowane linie,ale w pewnym porządku.Liść pod wpływem zmieniających pór roku zmienia się od zieleni,po brąz i pomarańcz.-----resztę sobie jeszcze dopisz.Liście dębu są podłużne, szersze u szczytu.. Kora szara, gładka, z wiekiem płytko spękana.. Ich blaszka jest skórzasta, asymetryczna i nieregularna.. "Charakterystyka hodowlana drzew leśnych" Kraków 1995 d/dab-szypulkowy-charakterystyka-hodowlana.txt · ostatnio zmienione: 2013/09/15 12:39 (edycja zewnętrzna)Owoce dębu to orzechy zwane żołędziami.. Na wierzchołku blaszka jest zaokrąglona lub nawet wycięta, a u nasady uszkowata.. Liście błyszcząco-zielone do 12 cm z 5-7 wąskimi klapami o głębokich wrębach.. Kwiatostany dębu omszonego..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt